Ahşap Yapıların Özellikleri

Ev yapımında kullanılan kereste Sibirya’da ithal olarak Türkiye’ye gelmektedir. Sibirya sarıçamı denilen Pinus sylvestris denilen malzeme ile evler yapılır. Ev yapımına en uygun malzeme olması malzemenin sıkı dokulu yıllık yaş halkalarında oluşmasında dolayı ve çivi vida uygulamasına uygun işlenmeye uygun bir malzeme olmasından dolayı çam malzeme kullanılır. Sibirya malzemesi kullanılmasının en önemli sebebi malzemenin soğuk iklimlere karşı güçlü bir yapısına sahip olmasından dolayı dayanımı diğer ağaç türlerine göre daha fazladır. Ahşabın doğal çam kokusu evinizi sarar. Tamamen doğal ekolojik sistemli yapılardır. Havadaki iyon dengesini sağlar. Havanın elektrik dengesini sağlar.

Karbon oluşumunu engeller.Kütük ev yapımında kullanılan kütükler, orman idarelerinin işletme tekniği açısından seyreltme amacı ile her yıl kesmek zorunda oldukları ürünler olduklarından kütük ev , orman zenginliğine hiçbir zarar vermemektedir. Aksine ekolojik dengenin sağlanması açısından yarar sağlamaktadır. Ahşap yapının olduğu bir arazide uzun zaman sonra yeniden yeşili görmek mümkündür. Ahşap en eski inşaat malzemelerinden biridir. İşlenmesi kolaydır, hafiftir, mukavimdir, ses, ısı ve elektrik yalıtımında mükemmel özelliklere sahiptir.Ahşap geçmişte sadece konut sektöründe değil, aynı zamanda köprülerin yapımında, cami, kilise ve anıtsal yapıların yapılmasında kullanılmıştır. Ahşap, diğer inşaat malzemelerinin yetersiz kaldığı mimari sorunları çözebilen bir malzemedir. Ahşap yüksek bir taşıma gücüne sahiptir. Bir kilogram ahşap, bir kilogram beton yada çelikten fazla yük taşır. Geniş açıklıklar ahşap ile kolonsuz olarak geçilebilmektedir. Bu tür yapılarda, ağır olması nedeniyle beton veya çelik kullanılamıyor.

Isı geçirmeme ve kömürleşme özellikleri nedeniyle ahşap karkas yapıların yangına direnci genel kanının aksine beton ve çelikten daha üstündür.Almanya’da çelik konstrüksiyonlar yangına dirençli olması için ahşap ile kaplanmaktadır. Ahşap, kaynağı yenilenebilen tek yapı malzemesidir. Üretimi ve işlenmesi için gereken enerji çok azdır. Dönüşebilir bir malzemedir. Bilinenin aksine ahşap kullanmak ormanları azaltmaz, ormanların yaşamasını ve sağlıklı bir ortamda çoğalmasını sağlar. Genç ormanların karbondioksidi fotosentez yoluyla filtre etme kabiliyeti yaşlı ormanlara kıyasla daha yüksektir. “Greenpeace” bu nedenle yapı sistemlerinde ve doğramada ahşabın kullanılmasını önermekte ve teşvik etmektedir.

• Ahşabın malzeme olarak özelliği ve yapının nefes alabilme yeteneği ile sıhhi oluşu ve rutubet barındırmaması, kullanıcılar açısından sağlık problemlerinin azalması anlamına geliyor.

• Ahşap evin ömrü en az 100 yıldır.Eşdeğeri betonarme binaların ömrü ise en fazla 60-70 yıldır..